Phishing, spoofing, vishing, smishing, metoda na wnuczka, fałszywe reklamy, fałszywe inwestycje, romance scam, oszukańcze zbiórki charytatywne – przestępcy wymyślają wciąż nowe metody wyłudzania pieniędzy.
Scam to oszustwo mające na celu wyłudzenie Twoich pieniędzy lub danych, które przestępcy wykorzystują następnie, żeby Cię okraść.
Używają do tego manipulacji, metod socjotechnicznych, fałszywych obietnic, szantażu, gróźb, grają prostymi emocjami, jak strach lub chęć szybkich zysków.
Dołącz do walki z przestępczością w sieci – zapoznaj się z treścią portalu https://scammingout.pl/
Zapamiętaj:
nikomu nie udostępniaj danych do logowania do bankowości elektronicznej,
nie aktywuj aplikacji mobilnej w towarzystwie osób trzecich lub na ich usilną prośbę,
uważnie czytaj opisy operacji powiadomień SMS – upewnij się, że autoryzujesz właściwą transakcję,
jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, natychmiast skontaktuj się z Bankiem.
Zasady bezpiecznego korzystania z systemu bankowości elektronicznej
Nigdy nie udostępniaj swoich danych wykorzystywanych do zalogowania się do systemu bankowości elektronicznej.
Nie korzystaj z mechanizmów zapamiętywania loginu i hasła, oferowanych przez przeglądarki internetowe.
Pamiętaj, że system bankowości elektronicznej pozwala na zmianę hasła w dowolnym momencie – warto z tej opcji skorzystać.
Po zalogowaniu się do systemu bankowości elektronicznej nigdy nie opuszczaj stanowiska pracy, a po zakończeniu pracy koniecznie wyloguj się.
Bank Spółdzielczy w Zawadzkiem nigdy nie wysyła wiadomości e-mail z żądaniem podania danych do zalogowania się. Jeśli otrzymasz wiadomość o podobnej treści, natychmiast skontaktuj się z nami!
Na stronę logowania do systemu bankowości elektronicznej zawsze wchodź za pośrednictwem strony Banku: bs-zawadzkie.pl.
Nigdy nie korzystaj z ofert pomocy przy użyciu aplikacji do zdalnego pulpitu – takie narzędzia coraz częściej wykorzystują cyberprzestępcy do okradania swoich ofiar. Pamiętaj, że Bank nie oferuje takiej formy pomocy.
Przed zalogowaniem upewnij się, czy domena systemu bankowości elektronicznej to 24.bs-zawadzkie.pl oraz adres rozpoczyna się od https://. Przed zalogowaniem się należy również zweryfikować certyfikat bezpieczeństwa Banku, którego szczegóły dostępne są poprzez kliknięcie na symbol kłódki w oknie przeglądarki. Połączenie między komputerem Klienta a serwerem Banku jest szyfrowane przy pomocy protokołu SSL, czego przejawem jest przedrostek https:// oraz nazwa Banku (w kolorze zielonym) przed adresem internetowym.
8. Nie korzystaj z mechanizmów „kopiuj i wklej” w celu wprowadzenia numeru rachunku bankowego.
9. Nie realizuj transakcji w oparciu o sieć ogólnodostępną, np. w kawiarence internetowej, bibliotece lub centrum handlowym.
10. Przed potwierdzeniem operacji uważnie przeczytaj SMS z kodem, aby upewnić się, że dotyczy on właściwego przelewu oraz czy numer rachunku, na który wysyłane są środki jest zgodny z Twoim zleceniem.
Zadbaj o bezpieczeństwo urządzenia, przy pomocy którego korzystasz z systemu bankowości elektronicznej (stacja komputerowa, smartphone, tablet)
Upewnij się, że posiadasz zainstalowany i na bieżąco aktualizowany program antywirusowy. Wskazane, aby był on wyposażony w moduły zapory ogniowej (firewall) oraz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.
Zadbaj o aktualizowanie systemu operacyjnego, który zainstalowany jest na urządzeniu dostępowym. Warto również regularnie aktualizować stosowane przeglądarki internetowe, oprogramowanie Java, Flash Player oraz narzędzia do obsługi plików PDF.
Nie instaluj oprogramowania pochodzącego z niewiadomego źródła, unikaj korzystania z programów typu peer-to-peer (P2P).
Nie zapisuj loginu i hasła na urządzeniu – pamiętaj, że może ono trafić w niepowołane ręce.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.